Elektronik Dart Milli takımımız İspanya'da yapılan Dünya ve Avrupa Şampiyonası'nda mücadele etti YazdırYazdır

 

 

 

 

 

 

 

 

İspanya'da yapılan Elektronik Dart Dünya ve Avrupa Şampiyonasında yarışan genç sporcularımız elde ettikleri neticelerle büyük övgü aldı. 

Elektronik Dart Dünya Şampiyonası 23-25 Mayıs, Elektronik Dart Avrupa Şampiyonası ise 26-28 Mayıs 2011 tarihleri arasında İspanya'nın Benidorm kentinde yapıldı. Şampiyonaya 20 ülkeden yaklaşık 500 sporcu katılırken, EDL sponsorluğunda şampiyonada yer alan Türk Milli takım kafilesi genç sporcuları ile ilgi odağı oldu. Milli takımda büyükler kategorisinde de Avrupa'nın değişik ülkelerinde başarıyla yarışan gurbetçi sporcular yer aldı.

Dünya Şampiyonasında ilk gün yapılan kriket maçlarında başarıyla mücadele eden genç sporcularımız Furkan Gültekin ve Aybüke Nisa Parlak göz doldurdu. İkinci gün takım müsabakalarında milli takımımız ilk turda Çek Cumhuriyeti'ne 7-1, ardından Fransa'ya ise 7-4 kaybederek elenmekten kurtulamadı. Dünya Şampiyonasının üçüncü gününde gençler kategorisinde başarıyla mücadele eden Aybüke Nisa Parlak, erkek rakiplerinin arasından sıyrılıp, şampiyonayı 5. sırada tamamlayarak büyük alkış aldı. Yıldızlar kategorisinde ise özellikle güçlü Çinli ve Rus sporcularla mücadele eden sporcularımızdan Dilara Kayıkçı ve Mert Türkyılmaz ise ilk on içerisinde yer aldı.

Avrupa Şampiyonasında takımlar mücadelesinde erkek milli takım Slovakya'ya, bayan milli takım ise Çek Cumhuriyeti'ne yenilerek elendi. Avrupa Gençler Şampiyonasında başarılı bir mücadele ortaya koyan ve geçen yıl yıldızlar kategorisinde Avrupa Şampiyonu olan Furkan Gültekin, bronz madalya müsabakasında Rus rakibine yenilerek şampiyonayı 4. sırada tamamladı.

2012 Avrupa Şampiyonası Antalya'da

Şampiyonanın üçüncü gününde yapılan EDU Genel Kurulunda 2012 Avrupa Şampiyonasının Türkiye'de yapılması oybirliğiyle kabul edildi. Genel kurula katılan TBBDF başkan vekili Mutlu Türkmen, "Önümüzdeki sene yaklaşık 700 sporcuyu ülkemizde ağırlamayı planlıyoruz. Ülkemizde elektronik dart faaliyetlerini geliştirmeyi ve özellikle alt yaş gruplarındaki sporcu sayımızı daha da artırmayı istiyoruz. Böylelikle ev sahibi olacağımız şampiyonada madalyalar kazanmayı hedefliyoruz" dedi.

Milli takım genç kadrosuyla beğeni kazandı  

 

 

  
CMS CMS v2.0CMS CMS v2.0